„Hamlet” to tragedia Williama Szekspira, której głównym tematem jest zemsta, zdrada i moralne dylematy. Główny bohater, książę Hamlet, po śmierci ojca, dowiaduje się, że jego wuj Klaudiusz zamordował króla, by zdobyć tron. Hamlet postanawia pomścić śmierć ojca, jednak jego wewnętrzny konflikt prowadzi do tragicznych konsekwencji.

Śmierć króla i pojawienie się ducha

Hamlet, książę Danii, po śmierci ojca wraca na dwór, gdzie dowiaduje się, że jego matka Gertruda wyszła za mąż za jego wujka Klaudiusza. Hamlet jest zrozpaczony, a wkrótce pojawia się duch jego ojca, który wyjawia mu, że to Klaudiusz zamordował go, by przejąć tron. Duch wzywa Hamleta do zemsty, ale książę nie potrafi od razu podjąć decyzji.

Dylematy Hamleta i przygotowanie do zemsty

Hamlet zmaga się z własnymi wątpliwościami i moralnymi dylematami. Zastanawia się, czy zemsta na wujku jest słuszna, a jego obawa przed popełnieniem morderstwa prowadzi do rozmyślań o życiu, śmierci i sprawiedliwości. Aby dowiedzieć się, czy Klaudiusz rzeczywiście jest winny, Hamlet zleca trupie aktorskie przedstawienie, które ma pokazać reakcję wujka.

Dramatyczne wydarzenia i śmierć Hamleta

Zdradzony przez swoje otoczenie, Hamlet w końcu decyduje się na działanie, ale wszystko wymyka się spod kontroli. W wyniku nieporozumień, zdrady i zbrodni dochodzi do serii tragicznych wydarzeń. Hamlet zabija Poloniusza, ojca swojej ukochanej Ofelii, co prowadzi do jej obłędu i samobójczej śmierci. Na końcu, w pojedynku z Laertem, synem Poloniusza, Hamlet zostaje śmiertelnie ranny. Klaudiusz również ginie.

Zakończenie – tragiczne konsekwencje

Po śmierci Hamleta tron przejmuje Fortynbras, książę Norwegii. „Hamlet” kończy się tragedią, w której winni i niewinni ponoszą swoje konsekwencje, a zemsta, choć dokonana, nie przynosi nikomu prawdziwej satysfakcji.

„Hamlet” to dzieło o moralnych wyborach, w którym Szekspir bada kwestie zemsty, sprawiedliwości, władzy i duchowego cierpienia człowieka.